Üdvözöljük iskolánk weboldalán

NEMZETKÖZI KÖNYVJELZŐCSERE-PROGRAM

NEMZETKÖZI KÖNYVJELZŐCSERE-PROGRAM

Az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Szervezete (IASL) évek óta szervez nemzetközi könyvjelzőcsere-programot októberben az Iskolai Könyvtárak Nemzetközi Hónapja (International School Library Month) alkalmából. Az iskolai könyvtárak világhónapja lehetőséget nyújt az egész világon az iskolai könyvtárakat irányítók számára, hogy minden év októberében megemlékezzenek az iskolai könyvtárak jelentőségéről, s minden jóról, amit képviselnek. Az olvasást és az iskolai könyvtárakat népszerűsítő programban több tízezer diák vett részt szerte az egész világról. Az egyedi könyvjelzők készítésében a legkisebbektől a legnagyobbakig minden korcsoport részt vesz. Az utóbbi években Magyarországról minden évben több ezer diák kapcsolódott be a könyvjelzőcserébe. A projekt lényege, hogy a jelentkező iskolai könyvtárakat a nemzetközi szervezők összesorsolják. A kisorsolt könyvtárak a diákok által készített egyedi könyvjelzőket küldenek egymásnak úgy, hogy a megajándékozandó diákok még az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapjában megkaphassák azokat. A könyvjelzők formájával, színével, készítésük technikájával kapcsolatban semmilyen megkötést nem tesznek a szervezők – ezeknek csak a résztvevő diákok képzelete szab határt. Az iskolai könyvtárak nemzetközi hónapja 2019-es mottója: LET’S IMAGINE – Képzeld el! Álmodd meg! A szervezők arra szerették volna ösztönözni a résztvevőket, hogy felfedezzék a kapcsolatot a könyvek, az olvasás, az iskolai könyvtárak és a képzelőerő, fantázia között. 2019-ben iskolánk is csatlakozott a könyvjelzőcsere-programhoz. Jelentkezésünk után a portugáliai Chaves város Agrupamento de Escolas Dr. Júlio Martins középiskola lett a partnerünk. A Diószegiben a 10.B, a 11.B, a 12.B, az 1.9CU és az 1.9SZA osztály tanulói készítették el a könyvjelzőket Székely Erika tanárnővel, melyeket örömmel vettek át a portugál gyerekek. A partneriskola Portugália északi részén, Chaves városban található (a város nevének jelentése: kulcsok), 10 km-re délre a spanyol határtól. Lakosainak száma 17535 fő. A település már az ókorban is ismert volt. A Dr. Júlio Martins Iskola tanulóinak létszáma 1040 fő. A könyvjelzőket készítő portugál osztály zenetagozatos, 12-13 évesek. Reggel vannak az iskolában, ahol portugál, angol, francia, történelem, földrajz, matematika, kémia stb. óráik vannak, délután pedig zenei képzésben részesülnek. Az osztály minden tanulója zenét tanul, énekel és hangszeren játszik. Zenei érdeklődésüket szemléletesen mutatják be az általuk készített, iskolánknak megküldött könyvjelzők is.

 

GALÉRIA